آمار بازدید

ثبات اقتصادی لازمه سرمایه گذاری خارجی

 
به نقل از سایت خبری خانه صنعت، معدن و تجارت ایران
   
کد خبر: 4885
تاریخ مخابره : 
94/06/11-                              

ثبات اقتصادی لازمه سرمایه گذاری خارجی
سرمایه‌گذاری خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که ثبات اقتصادی داشته باشیم و در این حالت است که سرمایه‌های خارجی هجوم می‌آورند

آرمان خالقی عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: اگر بحث توافقات به جایی برسد و تکلیف مشخص شود و هیجان بازار فرو ریزد بعد از آن دولت راحت‌تر می‌تواند نرخ ارز را تعدیل کند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: سرمایه‌گذاری خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که ثبات اقتصادی داشته باشیم و در این حالت است که سرمایه‌های خارجی هجوم می‌آورند.

در این زمینه خالقی گفت: وقتی کالایی صادراتی است و با یک ارز خاص به فروش می‌رسد، اگر ارز در برابر ریال گران‌تر باشد سود بیشتری می‌برد ولی وقتی برعکس باشد قطعا به نفع نیست. وی در ادامه گفت: تمام اینها معادلات پیچیده‌ای است و تک‌نرخی شدن ارز تاثیر قطعی بر صادرات ندارد. با توجه به اینکه یک صنعت خاص وابسته به منابع داخلی است یا خارجی، فرق دارد.


سودجویان بازار ارز
وی ادامه داد: معمولا در بحث ارز تولیدکننده‌ها دو گروه می‌شوند؛ آنهایی که با افزایش نرخ ارز منتفع می‌شوند و آن دسته که با کاهش نرخ ارز سود می‌برند. دسته‌ای که کالای صادراتی دارند در مقایسه با آنهایی که واردات مواد برای تولید دارند وضعیتی متفاوت دارند بنابراین بین واردکننده و صادرکننده صف‌بندی وجود دارد. وی در ادامه گفت: نمی‌شود گفت کاهش یا افزایش نرخ ارز به نفع یا ضرر چه کسی است. اگر تعیین تکلیف شود و تولیدکننده تابع قیمت ارز باشد و بگوید اگر قیمت بالا رفت من نیز قیمت کالای خود را بالا می‌برم و اگر کاهش پیدا کرد کالای خود را ارزان‌تر بفروشد، دیگر با تک‌نرخی شدن ارز مردم فقیرتر نمیشوند.